50 jednoduchých krokov k získaniu azerbajdžanského víza

Autor: Peter Chovanec | 26.3.2015 o 7:24 | Karma článku: 6,10 | Prečítané:  1582x

Po rozhodnutí navštíviť Kaukaz nastal prvý problém rýchlo - získať azerbajdžanské vízum nie je žiadna ľahká úloha. Odhodlali sme sa ju však splniť, tušili sme prvý zážitok tejto cesty. Nemýlili sme sa.

Prvou prekážkou sa ukázalo získať pozvanie, ktoré je podmienkou pre vydanie víza. Nesmie byť však len tak od hocikoho, iba od firiem s licenciou Ministerstva kultúry a turistiky Republiky Azerbajdžan. Vygooglil som nejakú firmu v Baku, ktorá mala v názve honosné slovné spojenie „Travel Services“, avšak vďaka licencii od štátu je pre ňu vydávanie takýchto pozvaní evidentne hlavným zdrojom príjmov. Naskenovaný papier od nej s veľkou pečiatkou stojí 120 dolárov pre dvoch, platiť sa dá samozrejme piatimi rôznymi spôsobmi. Vyzbrojení pozvaním, fotografiami a vyplnenou žiadosťou (ktorá obsahuje aj miestoprísažný sľub nezamestnať sa v tejto atraktívnej krajine) sa vydávame do Viedne na Veľvyslanectvo Republiky Azerbajdžan.

Pred nami v rade si práve vyzdvihuje pas s vízom Rakúšanka, ktorá sa chystá na dlhšiu cestu po Malej Ázii. Pýta sa konzula, či s týmto vízom môže navštíviť aj Nachičevan, kus azerbajdžanského územia medzi znepriateleným Arménskom a Iránom, ktorý je od samotného Azerbajdžanu oddelený.

„A načo tam chcete ísť?“, vybrechne konzul.

„Je tam veľa historických pamiatok a krásna príroda, veľmi veľa som o tom čítala“, bojazlivo pošepne žiadateľka.

„V Nachičevane nie je NIČ zaujímavé, nechoďte tam“, ukončí diskusiu konzul.

Prídeme teda na rad, odovzdáme doklady, našťastie sú v poriadku. Poplatok 20 dolárov sa však nedá zaplatiť v hotovosti. „A ako vám to máme zaplatiť?“, pýtame sa. Bábuška za malým okienkom namiesto odpovede ukáže prstom na nástenku, kde visí naškriabaná mapka cesty k najbližšej pobočke banky.

Pri odovzdávaní potvrdenia o platbe mi konzul hovorí, aby som si po pas s vízom prišiel o takmer tri týždne.

„Pane, v ten deň mám odlet, môžete nám to urobiť trochu rýchlejšie?“.

Konzul bez slova neochotne prepisuje dátum vydania víza na žiadosti. Peter v rade za mnou má ten istý problém. Konzul si niečo pre seba šomre, no tiež dátum prepisuje. Ozývam sa ešte:

„Pane, priateľ býva ďaleko, mohol by som ja vyzdvihnúť aj jeho pas?“

Konzul sčervenie: „Tak ja vám dvakrát vyhoviem, a vy po tom všetkom, čo som pre vás urobil, odo mňa chcete ešte aj tretiu láskavosť?“

Aj keď sa táto príhoda neodohráva v Azerbajdžane, hovorí veľa o tejto bývalej sovietskej republike.

 

(Cesta absolvovaná na jar 2013)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?